Zdążyliśmy powiedzieć sobie o tym we wstępnie, jednak nic nie zaszkodzi, jeśli powtórzymy to jeszcze raz. Otóż konsekwencje zastosowania niewłaściwego systemu mogą skutkować brakiem sprawnego odprowadzania wody, jej “zalegania”, a następnie - powolnego, aczkolwiek postępującego niszczenia powierzchni dachu. Jej nadmiar może również wywoływać efekt “przelewania”, a co za tym idzie - stanowić istotne zagrożenie dla konstrukcji całego budynku (w tym jego elewacji).
Nieodpowiednie ukształtowanie dachu
O ile w przypadku dachów skośnych (zarówno jedno-, jak i dwuspadowych) sprawa wydaje się oczywista. O tyle w sytuacji, gdy Twój budynek jest wyposażony w dach płaski - może występować poważne ryzyko występowania nierówności, w których będzie gromadziła się woda.
Warto pamiętać, że w tej materii liczy się również spadek, który w przypadku dachów płaskich powinien wynosić minimum 1-2%.
Niewłaściwy system odwodnienia
Kolejna z przyczyn zalegającej wody, która może prowadzić do prawdziwego nieszczęścia, leży po stronie samej instalacji. Pod tym pojęciem mogą się kryć takie powody, jak:
Zaniedbanie i zła konserwacja dotychczas użytkowanego systemu do odwadniania
Ostatnią, ale równie groźną przyczyną, która może doprowadzić do poważnych uszkodzeń dachu, a w konsekwencji - także elewacji czy całych kondygnacji, które znajdują się pod nim, jest kiepski stan instalacji.
Całkowite, częściowe zapchanie kanałów lub po prostu uszkodzenie elementów. Każdy z tych czynników ma szanse sprawić, że sposób pozbywania się wody z dachu będzie niewystarczający.
Już teraz pomyśl o bezpieczeństwie i niezawodności całej inwestycji, która będzie pracowała sprawnie i bezproblemowo przez wiele długich lat. Jeżeli zależy Ci na produktach, które będą wydajne, niezawodne i solidne – koniecznie zapoznaj się z asortymentem marki Pipelife.
Chcesz o tym porozmawiać? Zachęcamy Cię do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy przekażą Ci szczegółowe informacje, odpowiedzą na każde Twoje pytanie, a przede wszystkim pomogą dokonać właściwego wyboru.