Instalacja wodna to nic innego jak zespół rur, kształtek, łączników, kolanek i wielu innych podzespołów oraz komponentów, które pozwalają na sprawne doprowadzanie wody do wszystkich ważnych miejsc.
Zasada działania instalacji wodociągowej doprowadzonej do domu jest prosta. Najpierw należy ją dostarczyć do budynku (za pomocą przyłącza do miejskiej sieci lub przy wykorzystaniu własnej studni). Następnie wystarczy zadbać o to, aby ujścia bieżącej wody były dostępne we wszystkich niezbędnych pomieszczeniach – w szczególności w łazience oraz kuchni.
Nie ma co ukrywać. Jedną z najważniejszych części każdej instalacji wodociągowej w domu są oczywiście rury oraz wszystkie podzespoły (w tym armatura), służące do ich montażu oraz sprawnego działania. To one odpowiadają za transport wody, a także zabezpieczają przed powstawaniem wycieków i bardziej poważnych awarii.
Największą popularnością cieszą się 2 rodzaje rur: miedziane oraz wykonane z tworzywa sztucznego.
Pierwsza grupa (rury miedziane)
Oferuje bezpieczeństwo i bardzo wysoką trwałość. Tego typu surowiec jest wyjątkowo odporny na działanie środków chemicznych, nie poddaje się korozji, a dodatkowo ogranicza pojawianie się i rozwój bakterii. Z drugiej strony tego typu rury z miedzi mają też pewne wady. Jedną z nich jest podatność na temperatury, która powoduje ryzyko zmiany ich kształtu, a także konieczność stosowania dodatkowej izolacji termicznej. Ponadto miedziane rury są również droższe od swoich odpowiedników wykonanych w innych technologiach.
Druga grupa (rury z tworzywa sztucznego)
Stanowi tańszą alternatywę, która jest trwała, odporna na działanie niskich temperatur, a dodatkowo oferuje doskonałe parametry izolacyjne. Z drugiej strony tego typu elementy stanowią środowisko podatne na rozwój mikroorganizmów, a także są stosunkowo słabo zabezpieczone przed działaniem bardzo wysokich temperatur.
Warto wspomnieć, że niezwykle ważnym ogniwem każdej tego typu instalacji jest również armatura. W tym miejscu należy wyróżnić 3 podstawowe typy tych elementów.
Armatura czerpalna
To wszystkie części odpowiedzialne za dostarczanie wody bezpośrednio do użytkownika końcowego. Zaliczamy do nich baterie łazienkowe, krany, prysznice i wiele innych.
Armatura zabezpieczająca
Czyli grupa podzespołów służących do tego, aby woda znajdowała się wyłącznie w określonym obiegu i nie dochodziło do jej wycieków, zalania, jak i innych niebezpiecznych awarii.
Armatura pomiarowa
Z kolei służy do obliczania zużycia wody i przyjmuje postać urządzeń nazywanych wodomierzami.