XI Konferencja „Woda. Ścieki. Osady.”: Podsumowanie Wydarzenia z Udziałem PRiK i Pipelife
W dniach 24–25 października 2024 roku w Zakopanem odbyła się XI edycja konferencji „Woda. Ścieki. Osady.”, organizowana przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie (IGWP). Wydarzenie zgromadziło ekspertów i specjalistów z branży wodociągowo-kanalizacyjnej oraz kluczowe postacie z sektora prywatnego i publicznego. Uczestnicy spotkali się, aby omówić najważniejsze wyzwania, innowacyjne rozwiązania oraz najlepsze praktyki dotyczące gospodarki wodno-ściekowej, co nabiera szczególnego znaczenia w kontekście wyzwań ekologicznych i klimatycznych oraz wymagań regulacyjnych.
W konferencji wzięli także aktywny udział przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych (PRiK), którego członkiem jest Pipelife Polska SA. Stowarzyszenie, które na co dzień promuje nowoczesne technologie i wysokie standardy działalności w branży rur i kształtek z tworzyw sztucznych, na konferencji było reprezentowane przez:
• Grzegorza Hausera, Prezesa PRiK oraz Dyrektora Handlowego Pipelife.
• Piotra Falkowskiego, Dyrektora Biura PRiK.
• Michała Mierzejewskiego, członka PRiK oraz Kierownika Działu Marketingu i Zarządzania Produktem Pipelife.
Tegoroczna konferencja poświęcona była problemom związanym ze zmianami klimatycznymi, rosnącymi wymaganiami środowiskowymi i postępowi technologicznemu, który umożliwia efektywne znajdowanie odpowiedzi na pojawiające się wyzwania. W trakcie jej trwania, około dwustu reprezentantów sektora wodno- kanalizacyjnego wspólnie z przedstawicielami instytucji rządowych, dyskutowało na temat finansowania oraz regulacji prawnych, dotyczących jakości wody oraz odprowadzania ścieków.
Szczególną uwagę poświęcono inteligentnym systemom pomiarowym sieci wodociągowej. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w tej dziedzinie, w tym z technologiami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, które rewolucjonizują monitorowanie i optymalizację sieci wodociągowych.
Skupiono się także na tematyce ścieków oraz przyszłych regulacjach związanych z ich oczyszczaniem. Szeroko omówiono również zagadnienie zarządzanie wodami opadowymi w systemach kanalizacji ogólnospławnej, co jest niezwykle istotne w obliczu coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zaprezentowano najnowocześniejsze technologie w zakresie oczyszczania ścieków i przetwarzania osadów, otwierające nowe możliwości optymalizacji procesów w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych.
Podsumowując, konferencja była doskonałą okazją do zdobycia wiedzy, dyskusji i wymiany doświadczeń specjalistów, zajmujących się na co dzień tematyką gospodarki wodą i ściekami a także stanowiła okazję do promocji rozwiązań opartych na tworzywach sztucznych, zapewniających osiągnięcie celów środowiskowych i gospodarczych kluczowych dla przyszłości naszego kraju.