Stormbox E i systemy odprowadzania wody w kolejnictwie - zastosowanie przy rozbudowie terminalu przeładunkowego w Małaszewiczach.

25. lipca 2024

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest integralną częścią polityki ESG firmy Pipelife Polska, napędzanych silnym przekonaniem, że zrównoważony rozwój powinien być nieodłącznym elementem funkcjonowania nowoczesnej firmy.  Nieustannie dążymy do zwiększenia udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w procesie produkcji, przy jedoczesnym utrzymaniu najwyższej jakość produktów. System retencyjno-rozsączający Stormbox E wykonany jest w 100% z polipropylenu (PP) pochodzącego z recyklingu. Dowodzi to, że obieg zamknięty i wysoka jakość mogą iść w parze. To ekologiczne rozwiązanie zostało wybrane do modernizacji terminala towarowego Małaszewicze, będącego częścią głównej arterii kolejowej łączącej Europę i Azję Wschodnią.

Zrównoważone zarządzanie wodami opadowymi

Wprowadzony na rynek w 2021 roku Stormbox E jest jednym z pierwszych systemów skrzynek retencyjnych w pełni pochodzących z recyklingu, dostępnych w Polsce, mających zastosowanie do magazynowania, retencji lub infiltracji wody deszczowej na terenach zielonych, parkingach oraz w większości projektów odwadniania dróg. Skrzynki są produkowane w zakładzie Pipelife Polska w Kartoszynie. Skrzynki Stormbox E spełniają te same międzynarodowe standardy jakości, co podobne systemy z materiału pierwotnego i od momentu wprowadzenia na rynek cieszą się dużym popytem. Jedną z najnowszych inwestycji na dużą skalę, opartą na systemie Stormbox E, jest rozbudowa terminala logistycznego o międzynarodowym znaczeniu zlokalizowanego w Małaszewiczach, we wschodniej Polsce.

Duża inwestycja w polską infrastrukturę kolejową

Terminal Małaszewicze jest istotną częścią polskiej sieci kolejowej i kluczowym elementem korytarza transportowego między Unią Europejską a Azją Wschodnią i Środkową. Szybki wzrost handlu między tymi regionami oraz rosnące znaczenie transportu kolejowego wymusiły rozbudowę i modernizację centrum logistycznego. Inwestycja na dużą skalę zarządzana jest przez Fundusz Inwestycyjny INBAP. Część modernizacji Terminala Małaszewicze obejmuje budowę sześciu podziemnych zbiorników retencyjnych i infiltracyjnych. Każdy zbiornik skonstruowany jest ze skrzynek Stormbox E, a jego zadaniem jest skuteczne zbieranie deszczówki oraz jej infiltracja w glebę. Projekt ten zapewnia szybkie odprowadzenie wód opadowych, zabezpieczając kluczowy węzeł transportu towarowego przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jednocześnie przestrzegając wymaganych standardów środowiskowych.

Projektowanie nowoczesnego systemu odwadniającego dla głównego węzła transportowego

Aby wszelkie prace związane z modernizacją terminala przebiegały sprawnie, zespół Pipelife Polska ściśle współpracował zarówno z biurem projektowym jak i wykonawcą projektu. W sumie Pipelife dostarczył 11 987 skrzynek Stormbox E. Zebrana deszczówka z dróg i parkingów terminala będzie odprowadzana i magazynowana w sześciu zbiornikach, a następnie, po oczyszczeniu, rozsączona w gruncie. Cały system zostanie dodatkowo wyposażony w separatory tłuszczu oraz osadniki i kosze filtracyjne.

Pionierskie rozwiązania w zakresie zrównoważonej infrastruktury

Prace budowlane w Małaszewiczach mają trwać do końca 2024 roku. Rozbudowa terminala logistycznego jest dowodem na to, że stosowanie zrównoważonych praktyk w dużych projektach infrastrukturalnych jest możliwe. Dzięki wykorzystaniu systemu Stormbox E, inwestycja w Małaszewiczach dowiodła, że proekologiczne rozwiązania w pełni spełniają wymagania współczesnego budownictwa infrastrukturalnego. Projekt ten podkreśla wszechstronność i niezawodność materiałów z recyklingu w systemach zarządzania wodami opadowymi i stanowi punkt odniesienia dla przyszłych inwestycji.

Punkty Sprzedaży