Hałas pochodzący z instalacji sanitarnych jest częstym problemem, występującym w budynkach wielokondygnacyjnych. Można go jednak minimalizować podczas remontów i renowacji stosując niskoszumowe systemy kanalizacji wewnętrznej, a przez to poprawiać komfort życia mieszkańców. System Master3Plus firmy Pipelife został uznany za jeden z najcichszych systemów w Europie. Dzięki prostej instalacji i szerokiej gamie kształtek, stał się cenionym rozwiązaniem międy innymi w Finlandii, szczególnie w przypadku realizacji tzw. "trudnych projektów", związanych z rewitalizacją zabytkowych budynków.
Unikalna i historyczna nieruchomość w Tampere - browar Pyynikkin - wkrótce znów będzie tętnić życiem. Po renowacji, kultowy budynek z czerwonej cegły oferuje 45 wysokiej jakości apartamentów loftowych oraz lokali biznesowych. Ponieważ budynek ma piętra o różnej wysokości, stanowiło to wyzwanie dla renowacji instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Doświadczony wykonawca HVAC - Halli Peltomäki Oy, instalujował systemy hydrauliczne w całym budynku, dbając przy tym by spełniały najwyższe standardy.
"W mieszkaniach na parterze rury przechodzą przez sufit . Więc aby wytłumić odgłosy kanalizacji, kluczowe było zastosowanie w tym projekcie rur i kształtek o odpowiednich parametrach akustycznych" - mówi Niko Peltomäki, kierownik projektu HVAC-Halli Peltomäki Oy.
Mało rozwiązań rurowych na rynku nadaje się do niestandardowych warunków instalacji ale system niskoszumowej kanalizacji wewnętrznej Master3Plus firmy Pipelife spełniał wszystkie wymagania inwestora.
System Master3Plus, przetestowany przez Instytut Fraunhofera w Niemczech jako jeden z najcichszych systemów kanalizacji wewnętrznej w Europie, utrzymuje poziom hałasu przepływu ścieków w budynkach poniżej 10 dB(A). Dla porównania, typowy poziom hałasu wynosi około 40 dB(A).
Łatwość instalacji była kolejnym ważnym aspektem dla Halli Peltomäki Oy. Rury Master3Plus mają specjalnie opracowane profile uszczelek, które zapobiegają przypadkowemu wypchnięciu lub przesunięciu. Podobnie wzmocnione żebra i oznaczenia głębokości wsuwania na złączkach Master3Plus pomagają w ich prawidłowym ustawieniu i podłączeniu.
Peltomäki przyznaje, że proces instalacji, choć złożony, przebiegł sprawnie.
"Nie słyszałem żadnych negatywnych uwag od instalatorów. Jako ktoś, kto sam wykonywał prace instalacyjne, wiem, że w takim wypadku wszystko musiało być idealne" - śmieje się.
Dalej na południe, na wyspie Suomenlinna ma miejsce kolejna, zakrojona na szeroką skalę renowacja zabytkowych obiektów. Wyspa, na której znajduje się jedna z najbardziej imponujących fortec w Finlandii i wiele innych zabytków, jest popularna zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. W latach 70 stare koszary znajdujące się na Suomenlinna zostały przekształcone w apartamenty dla mieszkańców poszukujących historycznych akcentówna.
Z uwagi na to, że minęło już prawie 50 lat, unikalny kompleks mieszkaniowy wymaga obecnie modernizacji, a wszystkie wewnętrzne sieci, od HVAC i kanalizacji po zasilanie i dystrybucję wody, wymagają renowacji.
Finland's National Board of Antiquities nadzoruje ten proces, aby zapewnić zachowanie wartości architektonicznej koszar, zapewniając że prace są prowadzone zgodnie z wiodącymi standardami branżowymi.
"W przypadku kanalizacji wewnętrznej istniał wymóg, aby poziom hałasu był bardzo niski" - wspomina Jouni Jauhiainen, dyrektor zarządzający TNT-Putki Oy Ab, wykonawcy instalacji wodno-kanalizacyjnych w ramach tego projektu. "Musieliśmy poszukać produktu, który spełniałby te wymagania, tak jak to ma miejsce w przypadku systemu Pipelife [Master3Plus], który został zastosowany przy realizacji projektu."
Mika Rajakangas, kierownik sprzedaży w Pipelife Finlandia ze swojego doświadczenia wie, że rury Master3Plus są powszechnie stosowane w projektach renowacyjnych, gdzie zastosowanie innych technologii izolacji akustycznej instalacji jest niemożliwe. Pomógł on również wykonawcy prac przygotować niezbędną dokumentację do uzyskania zezwoleń od lokalnego wydziału budowlanego.
"W przypadku renowacji często trzeba iść na kompromis w kwestii umiejscowienia kanalizacji. W takich przypadkach zastosowanie systemów rur niskoszumowych ma jeszcze większe znaczenie" - wyjaśnia Rajakangas.
Ponieważ projekty renowacyjne często wiążą się z pewnymi ograniczeniami czasowymi, odpowiednio przygotowane harmonogramy dostaw mają kluczowe znaczenie dla wykonawców. Dla przykładu prace w browarze Pyynikkin musiały zostać zakończone w 2023 roku, a terminowe dostawy dla projektu Suomenlinna mają kluczowe znaczenie, ponieważ wszystkie produkty muszą być transportowane na wyspę drogą morską.
"Pipelife z pewnością spełnił nasze oczekiwania", przyznaje Jouni Jauhiainen. "Dostępność wszystkich elementów była doskonała".
Pipelife Finlandia współpracuje ze swoim partnerem hurtowym, który dostarcza produkty do miejsc realizacji projektów, w tym Suomenlinna i Pyynikkin. W razie potrzeby, dostawy mogą być również organizowane z własnego magazynu Pipelife Finlandia, aby sprostać napiętym harmonogramom projektów.
"Produkty zawsze były dostarczane na czas", mówi Niko Peltomäki. "W projektach o napiętym harmonogramie, takim jak ten, dostępność ma ogromne znaczenie, a towary muszą być na miejscu w uzgodnionym terminie".
Rury niskoszumowe mają zastosowanie nie tylko w budynkach mieszkalnych. W 2021 roku rozpoczęto gruntowną renowację ratusza w Oulu, mającą na celu zachowanie walorów architektonicznych 137-letniego budynku i poprawę jego funkcjonalności.
Wymiana starych systemów jest kluczową częścią szeroko zakrojonych prac prowadzonych przez Aro Systems Oy. Renowacja ma zostać zakończona w 2024 roku.
"Hala zostanie odnowiona od ziemi po dach", mówi Marko Malila, kierownik projektu w Aro Systems Oy. "Ze względu na wiek budynku, jest to wymagający projekt i prawie codziennie napotykamy niespodzianki".
System Master3Plus firmy Pipelife został wybrany w drodze procesu przetargowego i chociaż wykonawca nie pracował z nim nigdy wcześniej, zespół fachowców jest bardzo zadowolony z wyniku. Dzięki ponad 200 uzupełniającym się kształtkom Master3Plus można łatwo znaleźć optymalne rozwiązanie nawet dla najtrudniejszych odcinków instalacji.
"To był pierwszy raz, kiedy pracowaliśmy z Master3Plus, a instalatorzy przychodzili do nas mówiąc, jak prosty w montażu był ten system", wspomina Malila. "Mogę polecić ten produkt innym wykonawcom i będziemy go na pewno stosować również w naszych przyszłych projektach".
Zapotrzebowanie na niskoszumowe systemy kanalizacji w Finlandii stale rośnie, a system Master3Plus firmy Pipelife już sprawdził się jako rozwiązanie dla wymagających projektów budowlanych.
Mika Rajakangas wyjaśnia, że klienci doceniają nie tylko doskonałe właściwości akustyczne i łatwość instalacji Master3Plus, ale także fakt, że system ten w pełni nadaje się do recyklingu po zakończeniu cyklu życia produktu - oferując atrakcyjne rozwiązanie dla ekologicznych projektów budowlanych i renowacyjnych.
Podczas gdy historyczne budynki Finlandii zyskują nowe życie, innowacyjny system Pipelife odgrywa ważną rolę w zachowaniu historycznej architektury kraju, jednocześnie pomagając w przejściu do bardziej zrównoważonej i komfortowej przyszłości.