Imponujący wzrost bioróżnorodności w Zakładzie Produkcyjnym w Kartoszynie

25. lipca 2024

Kompleksowa transformacja

W ciągu ostatnich trzech lat zespół Pipelife Polska w Kartoszynie podjął liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie obecności dzikiej przyrody w pobliżu zakładu produkcyjnego - miejscu, które zazwyczaj nie jest kojarzone z dużą różnorodnością biologiczną. Jednym z głównych celów było zrównoważenie obszarów produkcyjnych i magazynowych oraz stref zieleni.

Obszar o powierzchni 1300 m2 wzdłuż zachodniej granicy zakładu został przekształcony w kwietną łąkę, na całym terenie zakładu posadzono dodatkowe drzewa i krzewy, a pobliski staw został oczyszczony i zrewitalizowany, by stworzyć dogodne warunki do rozwoju ryb, płazów oraz roślin wodnych. Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest zielona ściana o powierzchni 120 m2 zdobiąca południową fasadę nowego budynku magazynowego, witająca wszystkich odwiedzających Pipelife Polska.

Pracownicze inicjatywy

Zaangażowanie lokalnych zespołów w inicjatywy na rzecz rozwoju bioróżnorodności to jeden z kluczowych elementów programu korporacyjnego. Wiele ulepszeń na terenie zakładu zostało przeprowadzonych przez samych pracowników – instalowanie hoteli dla owadów, budek dla ptaków, karmników oraz sadzenie drzew i krzewów.

Zaangażowanie wyraźnie się opłaciło. Podczas przerw zespół z Kartoszyna cieszy się teraz zrewitalizowanymi terenami zielonymi, ucząc się jednocześnie o różnych roślinach i zwierzętach zamieszkujących ten teren. Kilku pracowników stało się zapalonymi obserwatorami ptaków.

Wyniki mówią same za siebie

Pomimo iż osiągnięcie maksymalnego potencjału bioróżnorodności wymaga czasu, dotychczas zaobserwowane rezultaty transformacji w Kartoszynie są obiecujące.

W czerwcu 2024 r. Fundacja Aeris Futuro, organizacja pozarządowa specjalizująca się w ochronie środowiska i łagodzeniu zmian klimatu, przeprowadziła niezależny audyt bioróżnorodności w zakładzie w Kartoszynie. Dane zebrane podczas audytu pomogą monitorować rozwój bioróżnorodności  w czasie i zidentyfikować potrzeby i narzędzia wspomagające ten rozwój w przyszłości.

Podczas audytu zidentyfikowano kilka rzadkich gatunków roślin, a system pielęgnacji wszystkich terenów zielonych został oceniony jako zrównoważony i dobrze utrzymany.

Punkty Sprzedaży