ZAKŁAD PRODUKCYJNY PIPELIFE W KARTOSZYNIE STAJE SIĘ EKOLOGICZNY

Różnorodność Biologiczna

jest podstawową cechą przyrody, która określa rozmaitość występujących ekosystemów, gatunków żywych organizmów i ich genów. Im bardziej zróżnicowane środowisko przyrodnicze, tym jest stabilniejsze, lepiej funkcjonuje i w następstwie jest odporne na zachodzące zmiany. Postępująca od lat urbanizacja oraz prowadzona w przeszłości niezrównoważona gospodarka, niezwykle tę różnorodność ograniczyły. Dlatego też by minimalizować negatywny wpływ działania człowieka na naturę, Grupa Pipelife wprowadza obecnie we wszystkich swoich fabrykach Program Rozwoju Bioróżnorodności. W Polsce program ten objął między innymi zakład produkcyjny w Kartoszynie, stanowiący centrum produkcji kształtek i studni.

Na podstawie przeprowadzonych obserwacji oraz monitoringu znajdującej się na terenie zakładu fauny i flory, przygotowano szczegółowy Plan Działań, mający na celu rozwój bioróżnorodności. 

Dziś efekt podjętych działań widać już na samym wjeździe na teren fabryki. Został on  obsadzony różnorodnymi roślinami, reprezentującymi rodzime gatunki, charakterystyczne dla regionu. Rośliny te, oprócz walorów estetycznych, zapewniają pożywienie i schronienie licznym owadom i ptakom. Dodatkowo pas wzdłuż granicy działki, na której znajduje się zakład w Kartoszynie, został przeobrażony w łąkę kwietną.

W ubiegłym roku teren ten został obsiany mieszanką nasion dzikich kwiatów, tworząc atrakcyjne wizualnie i zróżnicowane siedlisko. Łąka nie jest koszona przez cały sezon wegetacyjny, pozwalając kwiatom przejść przez ich naturalny cykl wzrostu i wspierając lokalne gatunki owadów zapylających, małych ptaków i gryzoni.

 

Zadbano również o drzewa i krzewy rosnące na terenie zakładu. Umieszczono też na nich karmniki dla ptaków, które stworzyły doskonałe miejsce do obserwacji takich gatunków jak mazurek, bogatka, modraszka, rudzik, dzwoniec, zięba, czyżyk czy też kos. Kolejną częścią projektu rozwoju bioróżnorodności była rewitalizacja stawu znajdującego się obok zakładu. Zbiornik wodny został oczyszczony i pogłębiony, aby stworzyć optymalne warunki życia dla roślin wodnych i ryb, a dla lokalnych płazów, takich jak traszki i żaby, została stworzona specjalna kamienna plaża. Sztuczna wyspa, która znajduje się na środku stawu,  stała się obecnie strefą relaksu pracowników Pipelife, gdzie mogą oni obserwować różne formy dzikiej przyrody dzięki zainstalowanym budkom dla ptaków i hotelom dla owadów.  

Opisane działania są nieodłącznym elementem realizacji celów ESG Grupy Pipelife.

Osiągnięcie maksymalnego poziomu rozwoju bioróżnorodności wymaga czasu, dlatego też ich skuteczność będzie systematycznie mierzona i raportowana. W efekcie chcemy pokazać, że funkcjonowanie zakładu produkcyjnego nie wpływa negatywnie na otaczające środowisko naturalne, wręcz przeciwnie- wdrażając różne inicjatywy na rzecz rozwoju bioróżnorodności, tworzymy miejsce przyjazne lokalnym roślinom, zwierzętom i oczywiście lokalnym mieszkańcom oraz pracownikom Pipelife Polska.

Punkty Sprzedaży