FLOORTHERM
Rury do ogrzewania podłogowego
W systemie ogrzewania podłogowego FLOORTHERM można zastosować dwa rodzaje rur. Pierwsza z nich to pięciowarstwowa rura typu "M" PERT/AL/PERT (z okładziną aluminiową), która ze względu na swoją elastyczność, odporność na dyfuzję tlenu oraz bardziej miękkiej warstwie aluminium (specjalnie do tego celu zastosowanej) nadaje się do stosowania w systemach ogrzewania podłogowego.
Innym rodzajem rury jest PE-RT, rura wielowarstwowa typu "P" (również składająca się z pięciu warstw), w której rura przewodowa to PE-RT (polietylen odporny na wysokie temperatury) połączony z warstwą EVOH (alkohol etylenowo-winylowy), również z tworzywa sztucznego, która chroni przed dyfuzją tlenu.
Warstwa barierowa EVOH znacznie ogranicza dyfuzję tlenu przez ścianki rury użytkowej i tym samym skutecznie hamuje procesy utleniania w obiegu grzewczym - zapobiegając korozji kotła, podgrzewacza wody czy grzejników. Warstwa EVOH jest otoczona warstwą z tego samego materiału co materiał rury użytkowej, co chroni ją przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Warstwa kleju zapewnia trwałe połączenie między warstwami.
Płyta izolacyjna
Płyta systemowa FLOORTHERM (FT-ROLLE+) jest płytą styropianową EPS o grubości 3 cm, na którą naniesiona jest laminowana folia odbijająca ciepło wzmocniona włóknami.
Arkusz pokryty jest siatką o boku 5 cm, co umożliwia łatwe cięcie rolki oraz proste i dokładne układanie rur grzewczych. W celu umożliwienia łatwego łączenia rolek za pomocą taśmy klejącej, pocięty i zwinięty arkusz systemu FLOORTHERM posiada krawędź zakładkową o szerokości ok. 4 cm. Do mocowania można użyć każdego rodzaju taśmy samoprzylepnej, ale zaleca się wybór taśmy przezroczystej, która nie zakrywa linii siatki. Zaklejenie zakładek zapobiegnie przeciekaniu zaprawy cementowej z betonu do stykających się pasów izolacji. Izolacja EPS100, o nośności 2,4 t/m2, jest podzielona na sekcje, co umożliwia łatwy transport i przemieszczanie po zwinięciu (2 x 1 m x 5 m) w formie regularnych płyt. Dwa kawałki o powierzchni 5 m2 są pakowane razem.
Krawędzie dylatacyjne
Taśma służy do kompensacji rozszerzalności cieplnej betonu wzdłuż ściany oraz do pośredniego zwiększenia powierzchni. Wykonana jest z nienasiąkliwego polietylenu ekspandowanego. Grubość 8 mm, długość rolki 25 m, szerokość 125 mm. Jedna strona może być zagięta na płytę systemową. Wyposażona jest w pasek z folii PE, który zapobiega przenikaniu wilgoci z betonu pomiędzy listwą krawędziową a płytą systemową. Po drugiej stronie znajduje się samoprzylepny pasek do przymocowania do ściany.
Taker
Rura ogrzewania podłogowego mocowana jest do płyty systemowej za pomocą zszywania (kolce w kształcie litery "U"). Wykonuje się to za pomocą specjalnego narzędzia mocującego, które umożliwia szybką i niewymagającą wysiłku pracę bez konieczności schylania się. Ilość i rozmieszczenie spinek należy dobrać odpowiednio do potrzeb. W zależności od wybranego typu rury, należy podwoić liczbę kolców na początku i na końcu łuków w przypadku stosowania rur PERT/EVOH/PERT i tylko jeden w przypadku stosowania rur PERT/AL/PERT. W przypadku prostych odcinków rur, kotwić co pół metra (rura z wkładką aluminiową wymaga mniejszej ilości mocowań ze względu na lepsze zachowanie kształtu). Ze względu na wzmocnioną włóknem warstwę odbijającą ciepło płyty systemowej ułożonej na podłodze, nie jest możliwe wyciągnięcie spinek bez ich zniszczenia. Jeśli ważne jest układanie serpentynowe, do układania rur można również zastosować szyny mocujące z dwoma rowkami zachodzącymi na siebie (biegnącymi obok siebie) na łączeniach. Szyny utrzymywane są w miejscu za pomocą specjalnych kolców mocujących, umieszczonych w odstępach 30 cm na płycie systemowej.